online přihláška - běh          mapa
Memoriál Václava Dobeše - Šárovcova lhota - Zvičina
 
7.5.2022
- 53. ročník běhu - start: 13:30
- 16. ročník MTB/kola - start: 10:30

Máme pro Vás dobrou zprávu.
Zvičina 2022 BUDE!

 


Zvičina 2021.

Současná proticovidová opatření Vlády ČR neumožňují v letošním roce tradiční závod běhu do vrchu na Zvičinu.

I kdyby došlo k rozvolnění pravidel pořádání soutěží amatérského sportu, nedokážeme tuto akci zorganizovat.

Protože běžecký závod je spojen s turistickým pochodem a MTB časovkou, je to náročná akce s ohledem na počet účastníků a daná hygienická opatření.

V žádném případě nechceme nikomu bránit v soukromé aktivitě, aby tréninkově na Zvičinu nešel, nejel na kole či neběžel.

Ze strany organizačního výboru nebudeme zajišťovat značení trati, občerstvení a ani dopravu ze Zvičiny, či přepravu věcí nahoru. Každý účastník si musí tyto záležitosti vyřešit sám.

Na vlastní Zvičině bude otevřen v turistické chatě stánek s výdejním okénkem.

Samozřejmě budeme mít radost a potěšení, když do Lhoty přijedete a absolvujete trať jarní přírodou Podzvičínska.

Budeme se těšit na příští sezonu, a pevně věříme, že zůstanete Šárovcově Lhotě a Zvičíně věrni.

Za organizační výbor: Liboslav Knězáček

 


Ohlédnutí za Zvičinou 2019.

Letošní termín závodu byl zvolen na 4 května. Před vlastním závodem se organizační výbor sešel 4x. Letošním dárkem pro sponzory a organizátory byl keramický zvoneček od hořického keramika Michala Doležala. Velkou oporu máme ve firmě Microrisc a její pracovnici Šárce Nečesané, která zajišťuje plakáty, propozice, startovní čísla, grafické návrhy a se svým týmem zpracovává prezenci a výsledky.

Značení trati provedli jako vloni Jindra Kyncl, Adam a Milan Krupkové a Liboslav Knězáček. Letos nám pomohli se značením mladí hasiči, kteří označili úsek na Dolní Novou Ves. Došlo k malé změně v DNVsi jsme se vyhnuli středisku ŽV a obcházelo se po silnici okolo ČOV, před kontrolou vlivem polámaných stromů byla mírně trasa upravena. Ke značení bylo částečně použito bílých krepáků. Náš závod opět kolidoval s Touláním cyklistů – dvojic na Pecce. Letos počasí nám mnoho nepřálo, bylo chladno, předpověď nejistá. I přes to můžeme být s účastí pochodníků, cyklistů i běžců spokojeni. Otevírání turistické sezony na Zvičině nám náš závod vhodně doplňuje, ale účast na této akci byla symbolická, více stánkařů než turistů z okolí. Letos byla po letech vyzdobena i samotná Lhota břízkami, kterou provedli mladí hasiči pod vedením Honzy Draštíka, Petry Vaníčkové a Vládi Hátle.

Jana a Standa Ulvrovi zapsali 104 dospělých a 46 dětí na startu pochodu, převážná část pochodníků se rekrutuje z blízkého okolí- Bělohrad, Mlázovice, Ostroměř,Hořice. Odměnou se letos stal reflexní přívěsek se znakem obce. Docela velký zájem byl o vizitky pochodu. Účast byla vlivem počasí o stovku nižší než loni.

Na kontrole pod Vřesníkem byli Martin Vágenknecht, Tomáš Čeřovský a Filip Kupka.

15. ročník MTB časovky absolvovlo 56 cyklistů, z toho 12 věrných skládačkářů z Chotče, účast byla o 21 nižší než loni. S organizací závodů nám pomáhali Josef a Petra Pospíšilovi a Ondra Folprecht. Zvítězil už po třetí Jiří Šorm z Liberce v rekordním čase 37.06.09, z žen byla nejlepší Vendula Kuntová z Ghost Jičín v čase 50.08.62,, která si trať zopakovala i při běhu za 1.22.28, rovněž smekáme před výkonem Petra Maška z Vrchlabí, který na kole jel za 51.24.89 a běžel za 1,12.23. Nejlepším juniorem byl Adam Styblík z Lázní Bělohradu za 43.18.10. Rekordních časů bylo dosaženo především suchou tratí a mírným větrem do zad. Vítězové obdrželi poukázky do Lidlu, junioři tašky s dárkovými předměty od sponzora Entry Ingirining z Liberce, keramické poháry byly dodány dodatečně. Samotnou Lhotu reprezentovali Jiří a Jitka Nedasovi (Bartoníčkovi), kteří jeli za tým Za Jonáše.

Společně s naším závodem se konal jako loni přebor kraje Integrovaného záchranného sboru(policie, hasiči a záchranáři) ve třech kategoriích, muži do 40 let, nad 40 let a ženy. Zúčastnilo se ho 9 borců, o 3 méně než loni. Nejlepším byl Josef Petrů z Náchoda (v celkovém pořadí 11.místo) v čase 1.08.35. Celkem doběhlo 130 závodníků, z toho 29 žen. Závod odstartoval mnohonásobný vítěz z domácích a archivář našeho závodu Karel Loner. Nejrychlejším byl Přemysl Ježek ze Slovanu Liberec za 0.59.46 ,z žen Gabriela Veigertová z SK Slávia Jičín za 1.12.38. Nejrychlejším z domácích byl Adam Krupka v čase 1.08.21 cekově desátý!, druhý byl Milan Krupka ml. v čase1.09.19, třetí z domácích byl Milan Krupka st. v čase 1.25.21. Všichni domácí zavodí za tým Indičtí běžci.

Problémy s parkováním vozidel na Zvičině nebyly. Řidič autobusu pan Volák s kolegou od krajských hasičů zvládl s přehledem veškerou dopravu, děkujeme. Velmi se osvědčila na Zvičině úprava hasičského auta na malou kancelář pro časoměřiče, kterou letos doplnil i druhý mikrobus od firmy Ort, nemusel se stavět žádný stan, díky nápadu Pavla Vícha.

Vyhlašování na Zvičině proběhlo v pořádku, ceny předávali Mjr. Rudolf Jelínek z HZS Královéhradeckého kraje, Břetislav Holšán z Hasičské vzájemné pojišťovny, Ing.Liboslav Knězáček. Komentátorem byl David Marek, jemu pomáhali Karola Marková, Pavel Vích a Vladimír Hátle. S tombolou a předáváním cen závodníkům nám letos pomáhaly Alice Krupková a Hana Folprechtová. Ceny pro závodníky – keramické poháry s emblémem Zvičiny od Michala Doležala z Hořic

Čaj na Zvičině chyběl a občerstvení (iontový nápoj, koláče a banány) závodníků zajišťovali Barunka Vaníčková , Johanka Folprechtová a Ondra Vaníček, Petra Kadečková.

Zdravotní službu nám roky zajišťuje Josef Valášek z Hořic, se zdravotní setrou Míšou , řidičem sanitky byl Marián Kutaš, bývalý Lhoťák, dobrovolnou zdravotnicí je Dáša Nováková z Mlázovic. Na trati v nepřehledných místech navigovali : Luboš Stárek, hasič z Bělohradu, lhotečtí hasiči Petra Vaníčková, Janík Přibyl, Leoš Voňka, Honza Matyas a Denisa Kadečková. Fotografování celé akce se velmi dobře zhostil Jaroslav Voves z Lázní Bělohradu, netradičními záběry z trati a Jindřich Kyncl.

Děkuji všem, kteří pomohli ke zdárnému průběhu závodu, majoru Rudolfu Jelínkovi z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje za zajištění autobusu. Tomáši Gottwaldovi, hasiči z Hořic, který nám pomohl s organizací. Bez firmy Mikrorisc si závod nedovedeme představit, díky Vláďo, Šárko a ostatní. Poděkování patří Janě Kadečkové s rodinou za perfektní stravovací servis pro organizátory a časoměřiče.

Děkujeme všem sponzorům, malým i velkým.

Příští, 53.ročník, plánujeme na 8.května 2020.

Za organizační výbor : Ing. Liboslav Knězáček

 

 


 

Závod započítávaný do Českého poháru v běhu do vrchu zároveň však jedinečný sranda "match" pro recesisty.

ÚVOD - před více než 40 lety vznikl závod z hecu a z recese. P.Dobeš tehdy v hospodě prohlásil, že uzavře sázku s každým, kdo si myslí, že doběhne ze Šárovcovy Lhoty až na Zvičinu (kopec ve VČ) nejdéle do dvou hodin. Každá minuta nad tento limit bude znamenat jedno pivo pro něj, naopak každá minuta pod dvě hodiny pak prohru jednoho piva. Těch, kteří se odhodlali k činu ohrožujícímu jejich fyzickou integritu, nebylo mnoho - celkem čtyři. VÝSLEDEK (1:37:00) znamenal pro Dobeše prohru 92 (slovy DVA A DEVADESÁTI) piv. Po sedmi letech byl dluh oněch 92 piv skutečně a konečně vyrovnán (možná právě díky tomu nese běh své jméno ;-)

Jak jsme zjistili v zákulisí (= schůze a hospoda), byla tehdy trasa na Zvičinu připravena zdaleka nejlépe ze všech ročníků. J.Zvoníček (= dlouholetý předseda organizačního výboru) jako myslivec v tomto revíru cestu na Zvičinu několikrát prošel a našel různé zkratky. V rámci přípravy byla tehdy trasa značena citróny na stromech, které měly uhasit žízeň. To se již nikdy v dalších letech neopakovalo ;-)

Z dalších perliček by bylo zajímavé zmínit, že v duchu tradice (= trasa libovolná), si mnohdy místní matadoři připravují své vlastní zkratky. Kdybyste po trati náhodou viděli skupinku borců (většinou staršího věku, mladí dnes již moc neběhají :), v žádném případě se k nim nepřipojujte. Před několika lety jsem to zkusil. Trasa byla opravdu o trochu kratší, ovšem musel jsem přebrodit potok, běžet zabláceným polem místo silnicí a moje tělo tak bylo poznamenáno fyzickým utrpením a psychickým strádáním, protože jsem navíc oněm starším kmetům se svou nadváhou nějak nemohl stačit ;-)

... ať tak nebo onak, od toho roku se Zvičina běhá dodnes. Před více než 30 lety byl závod zařazen do Českého poháru v bězích do vrchu, je navštěvován mnoha předními sportovci a časy těch nejlepších se dostaly pod jednu hodinu. Závod je to opravdu těžký. Posuďte sami - délka 13.6km, převýšení 393m